Nyheter

Vil gjøre Norge til bringebærstormakt

Ferske bringebær er blitt så populære at norske dyrkere ikke klarer å skaffe nok. Nå arbeider forskerne med å utvide sesongen, skriver Bioforsk.

Publisert Sist oppdatert

Snart er det ti år siden ferske, norske bringebær inntok butikkene med storm. Salget eksploderte, og det tok ikke lenge før de norske dyrkerne ikke klarte å holde tritt med etterspørselen lenger.

– Nå når nordmenn har fått smaken på bringebær, så vil de gjerne kjøpe hele året, sier forsknings- og utviklingssjef Nina Heiberg i Gartnerhallen til Bioforsk.no. Dermed må det til import, og for to år siden ble importen for første gang større enn den norske produksjonen.

Norske produsenter har muligheter til å selge mye mer norsk bær, men da må sesongen utvides. Nå samarbeider de med jordbærdyrkere og med forskere fra Bioforsk for å få norske bær tidligere ut på markedet.

Powered by Labrador CMS