Nofimaforskerne (fra venstre) Ida Rud, Birgitte Moen og Stefan Sahlstrøm med ulike varianter av korn.

Nyheter

Behandling av korn påvirker tarmen

Nofimaforskere har undersøkt hvordan tarmfloraen påvirkes av om fullkornet er ubehandlet eller ekstrudert.

Publisert Sist oppdatert

Nyere forskning taler for at sammensetningen av bakerier i tarmen har stor betydning for helsen vår, og det er velkjent at fullkorn og fiber fra korn reduserer risikoen for flere livsstilsykdommer som hjerte og kar samt forstoppelse. Spørsmålet våre forskere ønsket å finne svaret på var om det spiller noen rolle hvordan kornet blir behandlet. De har gjort forsøkene sine på unge griser fordi grisens anatomi er veldig lik menneskets.

I dag er det vanlig å ekstrudere kornet for å bevare eller forbedre funksjonen til fiber, samtidig som man kan endre kornets struktur.

– Ekstrudering er en rask prosess der sammalt mel av korn varmes opp ved høy temperatur, 120 -140 °C, samtidig som det eltes og deretter presses gjennom en dyse slik at det kommer ut i en spiselig form, sier forsker Stefan Sahlstrøm i en pressemelding.
Frokostcerealer som Cheerios er eksempel på ekstrudert korn.

– Våre forsøk viser at grisene som spiste ubehandlet fullkorn, både fra bygg og havre, fikk en rikere tarmflora med flere gunstige bakterier sammenlignet med grisene som fikk ekstrudert fullkorn, forteller Nofima-forsker Birgitte Moen.

I tarmen til grisene som hadde spist ubehandlet fullkorn var det en høyere andel av gunstige melkesyrebakterier og mer betennelses- og krefthemmende smørsyre.

Forskerne vet ikke med sikkerhet om resultatene fra griseforsøkene er overførbare til mennesker. For matprodusenter som ønsker å utvikle nye, sunne kornprodukter vil disse forskningsresultatene likevel være et nyttig underlag, mener Nofima-forskerne.

Powered by Labrador CMS