Nyheter

Selger mer vegetarmat enn antatt

Hos dagligvarekjedene opplever de trykk på vegan- og vegetarprodukter. Hos Coop måtte de raskt øke produksjonen etter at butikker og lagre ble tømt, skriver E24.

Publisert Sist oppdatert

Det var i juni at Coop lanserte en egen vegetarserie, «Coop vegetarmat». I forkant av lanseringen hadde de merket stor interesse fra kundene for vegetaralternativer.

– Vi så også på undersøkelser der hver fjerde nordmann oppga at de ønsket å kutte i kjøttforbruket. Det var derfor ventet at produktene ville bli populære, men likevel ble salget langt høyere enn vi hadde tatt høyde for, sier leder for Egne Merkevarer Hege Berg-Knutsen i Coop Norge til E24.

Coop måtte raskt øke produksjonen etter at butikker og lagre ble tømt. I snitt selger Coop nå nærmere 5.000 vegetar-burgere i uka, forteller Knutsen.

Vegatarnuggets, som er basert på vegetabilsk olje og eggprotein, selger i snitt 2.000 pakker i uken.

Hos Norgesgruppen er veksten i vegan- og vegetarprodukter på 47,8 prosent så langt i år, sammenlignet med samme periode i fjor. Avgrenset for de fire siste ukene er veksten på 104,8 prosent sammenlignet med de samme fire ukene i fjor.

Veksten skyldes både økt salg av eksisterende produkter, men også at kjedene har fått inn flere nye produkter det siste året, skriver E24.

Powered by Labrador CMS