Nyheter

Caesar Salad-leder legger seg flat

Coop-leverandøren Caesar Salad lover full organisasjonsfrihet og lønnsjustering til sine utenlandske arbeidere etter alvorlige avsløringer, skriver Adresseavisen.

Publisert Sist oppdatert

Torsdag i sist uke ble det avslørt at daglig leder i selskapet Caesar Salad på Frosta hadde truet fire av sine ansatte med hjemsendelse til Lituaen hvis de fagorganiserte seg i Fellesforbundet.

På et lydbånd som Trønder-Avisa hadde fått tak i, skal mannen ha sagt følgende: «Jeg vil ikke ha noen ansatt i dette selskapet som gjør business med Fellesforbundet. Og hvis noen gjør business med dem, må alle reise hjem».

Mandag avholdt Caesar Salad pressekonferanse på Frosta hvor daglig leder Johannes Vinge la seg flat i forbindelse med uttalelsene.

– Uttalelsene der de kunne forstås som at selskapet ikke aksepterer at de ansatte fagorganiserer seg, er sterkt beklagelige. Caesar Salad ønsker et ryddig forhold til Fellesforbundet, sa Vinge på pressekonferansen.

Samme dag var styrelederen i Caesar Salad var i møte med ledelsen i Coop Norge i Oslo for å diskutere avtalen de to selskapene imellom.

Ifølge Adresseavisen skal selskapet i dag møte Fellesforbundet for en grundig gjennomgåelse av forholdene i Caesar Salad.

– Dersom Caesar Salad ikke blir ett hundre prosent enig med Fellesforbundet i dette møtet, kutter vi forbindelsen med dem. Vi kan ikke fortsette å kjøpe produkter derfra når de ikke kan berolige oss i forhold til det som har med arbeidstakernes forhold og rettigheter å gjøre, sier Bjørn V. Kløvstad i Coop til Adresseavisen.

Caesar Salad er svært avhengige av avtalen, som står for mellom 60 og 70 prosent av bedriftens inntekter.

Powered by Labrador CMS