Nyheter

Doblet matvareimport på 15 år

De siste 15 årene har importen av matvarer til Norge doblet seg. Frukt og grønt er den største varegruppen.

Publisert Sist oppdatert

– Dette har delvis sammenheng med at vi stadig blir fler her i landet, og behovet for å dekke etterspørselen blir dermed større. I tillegg har handelen med utviklingsland økt, noe vi ser svært positivt på, sier leder for analyse og bransjeutvikling i Virke, Johanne Kjuus.

Totalt lå importen av matvarer og levende dyr i 2013 på 35,3 milliarder. Dette tilsvarer en økning på tilnærmet 8 prosent fra året før. Veksten har over tid vært jevn og sterk, selv når vi justerer for inflasjon. Den økte handelen har blant annet sammenheng med svekket importvern og økt import som følge av underdekning av blant annet storfekjøtt.

Frukt og grønt er den største varegruppen, og da spesielt utenfor norsk sesong. Importen av frukt og grønt ligger på 9,5 milliarder, altså over en fjerdedel av den totale importen. Samtidig importerer vi også store mengder bearbeidede landbruksvarer (pizza, yoghurt, syltetøy med mer), av den naturlige årsak at disse varene har betydelig lavere toll enn andre tradisjonelle landbruksvarer. Eksempelvis utgjør importen av kjøtt og meieriprodukter kun henholdsvis 4 og 2,5 prosent av den totale importen. Mye av importøkningen de senere årene kan også forklares med økt import av dyrefôr til fiskeoppdrettsbransjen.

70 prosent (rundt 25 milliarder) av den totale importen kommer fra Europa. Importen av landbruksvarer fra utviklingsland har nesten tredoblet seg siste 15 år, og økte videre med 8 prosent siste år. Brasil er det utviklingslandet vi importerer mest fra, og i 2013 var importen herfra på 3,1 milliarder, en økning på 14 prosent fra året før. Selv om mye av importen kommer fra fattige land, er andelen fortsatt lav fra såkalte MUL-land (minst utviklede land), kun 0,2 prosent av totalimporten i 2013.

Powered by Labrador CMS